A Honvédelmi Minisztérium és az Indafotó által meghirdetett Katonák.Hősök fotópályázat keretében április 13-án, pénteken az MH 86. Szolnoki Helikopter Bázisra látogattunk a fotózás és harcászat iránt érdeklődőkkel.
Ha a képek láttán kedvet éreztek a nevezéshez, április 22-én, vasárnap éjfélig még megtehetitek! További információ: http://katonakhosok.kormany.
hu/fotopalyazat Nevezni érdemes, hiszen a dobogósok iPadet és GoPro kamerát nyerhetnek, a 4-5-6. helyezettek pedig harci helikopterrel repülhetnek a szolnoki bázison. A legjobb 80 felvételből május végén szabadtéri fotókiállítás nyílik a Kossuth téren.
A látogatás képeit és a beszámolót három posztban jelentetjük meg:
A képek a J és a K billentyű segítségével lapozhatóak!
hunszabi fotói
Lev53 és hunszabi fotói
zoliber fotója
Balp fotója
Balp fotója
Balp fotója
KGyST fotója
darthwalk fotója
Alakulat története
A Magyar Honvédség 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj jogelődje az 1939. október 1.-én megalakított Honvéd Ejtőernyős Zászlóalj. Az alakulat első és egyben utolsó ejtőernyős bevetését 1941. április 12-én hajtotta végre. A bevetés során repülőkatasztrófában életét vesztette Vitéz Bertalan őrnagy, a zászlóalj parancsnoka is. A zászlóalj a háború további időszakában, mint gyalogos alegység harcolt, majd a háború végén felszámolták. Az ejtőernyős fegyvernem hagyományait az 1951. október 4.-én Székesfehérváron megalakult ejtőernyős zászlóalj vitte tovább. A katonai szervezet működését 1954-ben felfüggesztették, majd 1959-ben - megváltozott struktúrával – újjászervezték, és 1961-ben az új orosz gyártmányú D-1 típusú ejtőernyővel szerelték fel. További átszervezés során 1963-ban diszlokált Szolnokra. A zászlóalj 1973-tól MI-8 típusú helikopterből, majd 1977-től AN-26 repülőgépből hajtotta végre ejtőernyős ugrásait. Az alakulat 1990-ben vette fel gróf Bercsényi László, Franciaország marsallja nevét.
Az 1. felderítő század Magyarország NATO tagságától kezdődően felajánlásra került, először 1999 2003 között az AMF(L) kötelékébe tartozott, majd ugyanez a század 2004. január 16-tól már az AMF(L) helyébe lépett NRF kötelékében teljesített féléves készenléti szolgálatot. A század 2004. augusztusától az MH Könnyű Gyalog Századként vett részt az ISAF műveletekben, Afganisztánban. A felderítő zászlóalj bázisán 2005. szeptember 01- én került megalakításra a különleges műveleti zászlóalj. Az első század állománya több nemzetközi műveletben vett részt és napjainkban az Afganisztáni hadszíntéren hajt végre különleges műveleti feladatot.
Rendeltetés
A zászlóalj alaprendeltetését a Honvédelmi Miniszter 158/2005. számú alapító okiratában az alábbiak szerint határozta meg:
− Katonai erő alkalmazását igénylő váratlan események megoldása;
− Alegységeivel NATO doktrínákban meghatározott különleges műveleti feladatok és
az ezekhez kapcsolódó tevékenységek végrehajtása nemzeti alárendeltségben, illetve
azokban való részvétel a Szövetségi köteléken belül;
− A békeműveletekben vállalt feladatok teljesítésében való részvétel;
− Béke és háborús kutató-mentő feladatokban való részvétel;
− Külön tervekben meghatározottak szerint válságkezelésben való részvétel.
A katonai szervezet feladatrendszere nem nyilvános.
Nemzetközi szerepvállalás
Az alakulat feladatrendszeréből adódóan részt vett a dél-szláv válság során elrendelt biztosítási feladatokban éppúgy, mint a térséget sújtó árvizek elleni védelem és az ehhez kapcsolódó biztosítás feladataiban. A zászlóalj tevékenységének kiemelt irányát képezi a béketámogató feladatok ellátása. A katonai szervezet jelentős része teljesített szolgálatot különböző békefenntartó missziókban. A ciprusi UNFICYP, a sínai MFO, a boszniai SFOR és az iraki Szállító Kontingensen kívül kiemelt feladata volt a Könnyű Gyalog Század, Afganisztán a Katonai Tanácsadó és Összekötő Csoport, Irak (MALT), a Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoport, Afganisztán (OMLT) valamint a Tartományi Újjáépítési Csoport (PRT) állományának biztosítása. A Katonai szervezet csoportjai napjainkban a különleges műveletek teljes spektrumát hajtják végre Afganisztánban.
Szervezeti felépítés
A zászlóalj szervezetét harcoló, harctámogató és harci kiszolgáló támogató alegységek képezik. A zászlóalj fő feladatait a különleges műveleti századok hajtják végre. Az alakulat egyedi szervezeti kialakításának köszönhetően képes különleges műveleti feladatok végrehajtására csoport, illetve a csoportok összevonásával osztag kötelékben. Az alegységek feladat-végrehajtását a nagyfokú önállóság jellemzi.
Kiképzés
A kiképzés sokrétű és egész embert kívánó. Alapját a kiválasztás biztosítja, ahol a jelöltek fizikai, és mentális szűrése történik. Ezt követően tereptan és kis alegység harcászati felkészítés kerül végrehajtásra, amelyet az egyéni szakfelkészítés (specializáció) követ. Az egyéni szakfelkészítés után a kötelék felkészítés következik, amelyet a kijuttatási módokra történő felkészítés tesz teljessé. Az alaptanfolyam időtartama meghaladja a 10 hónapot. Az alaptanfolyam végén a katonák megkapják a KÜLÖNLEGES ERŐK karjelzést, amely azt a szűk és rendkívül összetartó közösséget jelöli, amelyhez tartozás életre szóló elhivatottságot jelent. Az alaptanfolyamot az emelt szintű szakfelkészítés követi, amely alapvetően 4 és 6 hónap időintervallumban változik szakterület függvényében. Ennek a felkészítésnek a végén válik alkalmassá a katona, hogy különleges műveleti feladatokat hajtson végre nemzetközi hadszíntéren.
Technikai eszközök
Az alakulat egyedülálló fegyverzettechnikai eszközökkel rendelkezik. Ebben az arzenálban megtalálhatók a Magyar Honvédségben rendszeresített egyéni- és kollektív lőfegyverek valamint az Egyesült Államok haderejében használt gyalogsági fegyverek. Híradó berendezései alkalmassá teszik a katonai szervezetet, hogy nagy földrajzi távolságokra legyen képes titkosított üzemmódban hírváltást végrehajtani, valamint adatokat, képeket, (álló, mozgó) küldeni valós időben.
Gépjármű technikai eszközei között a Mercedes Benz 270 típusú terepjáró személygépjármű épp úgy megtalálható, mint az M 1165-ös HMMWV páncélozott terepjáró eszköz
Helyőrség
Szolnok katonaváros, hiszen több katonai szervezet is települ a helyőrségben. Ezek közül kiemelkedik az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj az MH Béketámogató Kiképző Központ és az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj.
A látogatás képeit és a beszámolót három posztban jelentetjük meg: